Generał Wolski w Prusach (1945)

Na stronie russiainphoto.ru można znaleźć kilkadziesiąt zdjęć generała porucznika wojsk pancernych Wasilija Wolskiego (Василий Тимофеевич Вольский) dowodzącego 5. Gwardyjską Armią Pancerną od 18.08.1944 do 16.03.1945 roku, między innymi w Operacji Wschodnio-Pruskiej w styczniu i lutym 1945 roku.

image host

Wśród nich znajdziemy błędnie opisaną jako Gdańsk serię zdjęć z zajętego Elbląga, z ruinami charakterystycznej Bramy Targowej. Kto pamięta Elbląg z lat 80. XX wieku, ma w oczach Stare Miasto jako porośnięty trawą park, z którego wyrastała rzeczona Brama, kościół – Galeria El, otworzona jedna ulicy i odbudowany fragment zamku – muzeum. Jak widać miasto było zniszczone, ale zdatne do odbudowy, ale pewnie cegiełka pojechała do Warszawy…

image host image host image host image host image host image host image host image host image host

Druga seria zdjęć pokazuje wysadzone przez Niemców po ewakuacji zwłok marszałka Paula Hindenburga Mauzoleum Bitwy pod Tannenbergiem znajdujące się pod Olsztynkiem zaraz po zajęciu przez Rosjan. Widać wyraźnie, że jest on niedokładnie wysadzony. Ciekawostką jest użycie kamienia z mauzoleum do budowy Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej w Olsztynie wg projektu Xawerego Dunikowskiego oraz Domu Partii i Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

image host image host image host image host image host image host image host

Zdjęcia pochodzą z russiainphoto.ru

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s