Bitwa pod Zborowem 02.07.1917 roku

Chyba nieznana w Polsce bitwa pod Zborowem, którą na Ukrainie stoczyła stojąca po stronie rosyjskiej Czechosłowacka Brygada Strzelców 02.07.1917 roku, walcząc z przeważającymi oddziałami Austro – Węgierskimi. Licząca 3500 żołnierzy brygada, rozbiła cztery pułki liczące 12000 ludzi, biorąc do niewoli 3300 z nich. Ten lokalny sukces nie miał wpływu na ogólną sytuację na froncie wschodnim, przy rozpadającej się armii rosyjskiej po rewolucji lutowej, jednak przekonał Rząd Tymczasowy do zdjęcia wszelkich limitów w formowaniu jednostek czechosłowackich. Po Wielkiej Wojnie bitwa została wykorzystana do propagowania heroicznego kultu wojskowego otaczającego Legiony Czechosłowackie, który stanowił kamień węgielny nowego czechosłowackiego państwa. Uczestnikami tej bitwy byli: późniejszy generał, minister obrony i prezydent CSRS Ludvik Svoboda, późniejszy generał i niedoszły czeski führer Radola Gajda, premier Republiki oraz wieloletni przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Zdeněk Fierlinger, późniejszy generał i minister obrony narodowej Otakar Husák i wielu inny później prominentnych ludzi.
Broszurkę o tej bitwie wydał Józef Białynia Chołodecki – Zborów, pole chwały czesko-słowackiego oręża (1924)

Książkę można pobrać z Opolska Biblioteka Cyfrowa

W 1938 roku nakręcono film pod tytułem Zborov w reżyserii J.A. Holman, Jirí Slavícek, opowieść o dwóch braciach, który spotykają się w czasie bitwy po dwóch stronach frontu.


Fajne zdjęcia (od minuty 1:37:49), apoteoza bohaterów idących na bagnety, a w przebitce krzyże i fortyfikacje z kopułą pancerną…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s