Belgijsko – brytyjskie pociągi pancerne (1914)

Na stronach Gallica i francuskiego Ministerstwa Kultury przedstawiono serię zdjęć pociągu pancernego składającego się z dwóch wagonów artyleryjskich z armatą na lawecie typu morskiego, opancerzonej lokomotywy i chyba dwóch wagonów desantowych, oprócz broni załogi uzbrojonych w działo przeciwlotnicze i chyba ckm strzelających wzdłuż torów.
To jeden z trzech pociągów pancernych przekazanych we wrześniu 1914 roku armii belgijskiej przez Royal Navy. Pierwsze dwa pociągi były wyposażone w działa kalibru 4,7 cala. Uczestniczyły w bitwie pod Antwerpią. Trzeci był wyposażony w 6-calowe działa, dołączył do pierwszych dwóch w bitwie pod Yser. Te ciężkie pociągi pancerne były używane do ostrzału artyleryjskiego, jak i do bezpośredniego wsparcia oddziałów. Załogi były mieszane brytyjsko – belgijskie. Jako ciekawostkę można wskazać, że na jednym ze zdjęć, na otoku czapki bosmana brytyjskiej marynarki, widać banderkę z napisem HMS Excellent. To w Royal Navy tzw. >>stone frigate << czyli kamienna fregata, która była jednostką morską na lądzie. Formalnie brytyjskiej marynarce wojennej nie wolno było rządzić na lądzie, więc ląd nazywano okrętem. Marynarz pochodził ze szkoły artylerii Maritime Warfare School znajdującej się na wyspie Whale koło Portsmouth. Początkowo marynarze w szkole byli zakwaterowani na trzech starych okrętach (hulkach), po przeniesieniu ich na ląd w 1891 roku, koszary nadal były nazywane HMS Excellent.
Jedno ze zdjęć z tej serii można znaleźć pewnie w większości gazet ilustrowanych z epoki lub opracowaniach o początku wojny na froncie zachodnim. Były też wydawane na licznych pocztówkach.
image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host

Zdjęć pewnie było więcej o czy świadczą przykłady poniższe
image host image host image host image host

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s