Nowa odsłona strony Mariusza Wojciechowskiego

Kto interesuje się fortyfikacją pruską, musiał spotkać się z istniejąca od dwudziestu kilku lat stroną FORTYFIKACJE POLIGONALNE XIX WIEKU – TWIERDZE PRUSKIE I NIEMIECKIE, kiedyś pod adresem  www.mars.slupsk.pl/fort, teraz www.fort-archiwum.mariwoj.pl. Niezbyt aktualizowana, pewnie trochę zdezauktualizowana, stanowiła obszerne opracowanie w temacie. Jeżeli dobrze pamiętam strona przenikała się z nieistniejącą już stroną Jacka Biesiadki o Twierdzy Poznań.
Część informacji Mariusz publikował w czarno-białych jeszcze, starych numerach Odkrywcy, a rozwinął temat poligonalnej Twierdzy Poznań jako współautor książki Twierdza Poznań (2006). Wszystkich dokonań kolegi nie pomnę, znany jest jako dostarczyciel ilustracji, w tym perspektywicznych, dla różnych publikacji fortecznych, między innymi monografii Twierdzy Grudziądz, serii przewodników po fortyfikacjach Linii Dolnej Wisły czy publikacji Grzegorza Podrucznego.

W marcu roku 2019 Mariusz opublikował nową odsłonę swojej strony pod adresem www.fort.mariwoj.pl. Miłośnik prusko-niemieckiej cegły objawił się teraz jako znawca rosyjskiej cegły oraz nomen omen betonu i żelaza, a tytuł strony zmienił się na FORTYFIKACJE NOWOŻYTNE. WADEMEKUM – TWIERDZE POLIGONALNE W XIX WIEKU W EUROPIE – TWIERDZE PRUSKIE, NIEMIECKIE, ROSYJSKIE.
Aktualnie zamieścił trzy artykuły o fortyfikacjach z terenu Białorusi, trzy z Łotwy i jeden z Estonii. Artykuły są w pdfach, robią wrażenie kartek do wpinania do segregatora nie istniejącej jeszcze monografii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s