Amerykańska, obrotowa wieża pancerna Eads (1866)

W amerykańskich monitorach typu Milwaukee wchodzących do służby w 1864 roku zastosowano jako główne uzbrojenie 4 działa gładkolufowe kalibru 11 cali, umieszczane po dwa w wieżach konstrukcji James Buchanan Eads. Wieże te były stosowane tylko na 4 okrętach tego typu: Milwaukee, Winnebago, Chickasaw, Kickapoo.

Opis wieży za wikipedia.org:

Uzbrojenie stanowiły cztery 11-calowe (279 mm) gładkolufowe działa Dahlgrena w dwóch cylindrycznych wieżach, w części dziobowej i rufowej okrętu. W odróżnieniu od wieży Ericssona, osadzonej na osi, wieże Eadsa wykorzystywały łożyska kulkowe na obwodzie, podobnie jak w brytyjskim systemie Colesa. Pozwalało to na lepsze przenoszenie ciężaru wieży[4]. Wieże te posiadały także obrotową strukturę pod nimi we wnętrzu kadłuba. Działa były umieszczone na platformie, która mogła być opuszczana do wnętrza kadłuba w celu załadowania i umożliwiało też uzyskanie większych kątów podniesienia bez zwiększania strzelnic (20° w stosunku do 10°). Mechanizmy wieży, łącznie z mechanizmem otwierania strzelnic i mechanizmami oporowymi powrotnymi dział, miały napęd parowy. Wieża mieściła 6 osób obsady[4]. Wieże Eadsa były używane tylko na okrętach tego typu.

Świetny artykuł porównujący systemy wież Ericssona, Coles’a i Eadsa – Arnold A. Putnam – The Eads Steam-Powered Revolving Turret [w:] Warship International Vol.42 Issue 3 (2003) – można pobrać z navsource.org

W piśmie Engineering 1866-07-13 znajduje się krótka notka i plan monitora USS Chickasaw
image host

image host

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s