Badania poligonowe polskiej tankietki TK-S w Rosji (1940)

Na rosyjskim portalu warspot.ru (angielskie tłumaczenie na blogu Tank Archives) można znaleźć artykuł o sowieckich badaniach zdobycznej polskiej tankietki TK-S.
Podobnie jak w wpisie Badania poligonowe polskiego czołgu 7TP w Rosji (1940) 10 sztuk tankietek zostało pozyskane przez lotny oddział 24. Brygady Czołgów Lekkich. Kilka znaleziono w koszarach polskiego 6. batalionu pancernego we Lwowie znajdującego się na obecnej ulicy Szewczenki, resztę ściągnięto z składowiska uszkodzonego sprzętu pod Tomaszowem Lubelskim.

W 1940 roku zdobyczny polski sprzęt został przekazany na poligon Naukowo-Badawczego Instytutu Pojazdów Opancerzonych (Полигон Научно-исследовательского института бронетанковой техники). Sądząc po korespondencji, pojazdy te były początkowo niesprawne. W sumie do Kubinki zostały dostarczone trzy TK-S, przy czym z jakiegoś powodu nazywane są w korespondencji TK-3. O tym, że to zdecydowanie nie jest wcześniejsza wersja tankietki, wymownie mówi notatka z 14 stycznia 1941 r. Opisano w niej maszynę o numerze seryjnym 109 i numerze rejestracyjnym 1621, należącą do typu TK-S drugiej serii produkcyjnej (wyprodukowano 85 tankietki). Ten pojazd posłużył jako dawca części do remontu dwóch pozostałych tankietek.
Jedna z nich, o numerze seryjnym 128 i numerze rejestracyjnym 1640, również należała do drugiej serii produkcyjnej. Co się z nią stało, nie wiadomo, ale już w kwietniu 1941 roku ten pojazd nie znajdowała się na poligonie w Kubince. Druga, z numerem seryjnym 194 i numerem rejestracyjnym 1724, należała do trzeciej serii produkcyjnej, w której zbudowano 63 pojazdy. Tankietka ta weszła do służby 27 lipca 1936 r. w 10. Zmotoryzowanej Brygadzie Kawalerii, o czym świadczy znak tego oddziału na pancerzu. Pojazd nosił nazwę własną „Szwadron śmierci”.

Reszta do przeczytania w podanym wyżej artykule.

image host image host image host image host image host

Notatkę z przeglądu tankietki nr 194 z 15.01.1941 roku możemy znaleźć na blogu Tank Archives

image host

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s