Kim byli towarzysze załogi Rudego 102 w walkach o Wybrzeże Gdańskie

Ciekawy artykuł wskazujący, że polska 1. Brygada Pancerna wchodząc do walki na Pomorzu Gdańskim w marcu 1945 roku, pod względem narodowościowym była właściwie jednostką sowiecką, nie tylko jeżeli chodzi o dowództwo, ale także o skład większości załóg. Na początku marca brygada miała w linii tylko dziesięć czołgów przy etacie wynoszącym 65 maszyn. Z powodu niemożności uzupełnienia strat osobowych polskimi czołgistami (wszelkie wyszkolone kadry wchłonęła organizacja 1. Korpusu Pancernego 2. Armii) w skład brygady wcielono 15 czołgów z sowieckiego 2. pułku zapasowego oraz 10 z 64. Brygady Pancernej Gwardii wraz z załogami. W wyniku tego 90% stanu osobowego była narodowości innej niż polska. W artykule nie wskazano czy żołnierzy przebrano w polskie mundury, a czołgi przemalowano. – Kamil Anduła – Refleksje nad narodowym charakterem 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte w 73 rocznicę walk na Pomorzu Gdańskim
Nie udało mi się znaleźć skąd pochodzi ten artykuł.

Jak może drogi czytelnik pamięta Rudy 102 (z filmu Czetyrie tankista i sobaka) pod dowództwem Olgierda zniszczony został gdzieś pod Wejherowem zdaje się. Nie kojarzę czy w filmie wspomniano 4 czołgistów, którzy w tym czasie byli z nim w czołgu, po przecież Janek, Gustlik i Grigorij leżeli od września 1944 roku w szpitalu, ranni w czasie akcji w prawobrzeżnej Warszawie. Teoretycznie Rudy powinien być jednym z dziesiątki czołgów pozostających w linii na początku marca 1945 roku.

Artykuł można pobrać z academia.edu


Kamil Anduła – Udział 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte w walkach o Kępę Oksywską (30 marca-5 kwietnia 1945 r.) [w:] Przegląd Historyczno-Wojskowy 13(64)/3(241) (2012)

Artykuł można pobrać z academia.edu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s