Kompleks memorialny >>Wieczność<< Kiszyniów, Mołdawia

Pewnie najważniejszym miejscem pamięci o 2 wojnie światowej w Mołdawii jest kompleks „Wieczność” (Complexul Memorial Eternitate) w stolicy państwa Kiszyniowie (Chișinău) (cirka 47.009115, 28.832802) Google Maps.
Kompleks otwarto 9 maja 1975 roku. Głównym elementem jest monument składający się z ułożonych w piramidę pięciu granitowych bagnetów o wysokości 25 metrów (po jednym za każdy rok wojny, oczywiście w rozumieniu sowieckim, czyli 1941-45). Na środku znajduje się znicz w formie stylizowanej pięcioramiennej gwiazdy, w którym płonie nieprzerwanie „wieczny płomień”. Autorami pomnika byli A. Maiko, I. Poneatovski (Poniatowski?). W tle widać Cmentarz Bohaterów, gdzie pochowani są głównie żołnierze, którzy polegli podczas operacji jasko-kiszyniowskiej w sierpniu 1944 roku. Za cmentarzem znajduje się dzwonnica i masywny wawrzyn z brązu. Innymi elementami kompleksu są granitowa kolumna zwieńczona złotym kwiatem z gwiazdą, wokół której rozmieszczono tablice z nazwiskami poległych oraz zestaw sześciu dużych płaskorzeźb. Elementem dodanym po rozpadzie ZSRR jest pomnik „Matka Żałoba”, upamiętniający ofiary wojny o niepodległość Mołdawii z lat 1991-1992.

image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s