Pomnik >>Od robotników Mołdawii<< Ciniseuti, Mołdawia

Koło miejscowości Cinișeuți (Чинишеуцы) (cirka 47.703400, 28.844098) w Mołdawii znajduje się mauzoleum/pomnik upamiętniający „oddolną” zbiórkę funduszy przez „lud pracujący miast i wsi”, „wyzwolonej” ponownie przez Sowietów z „ucisku najeźdźców niemiecko-rumuńskich” w 1944 roku Mołdawii (przepraszam za nadmiar skobyczków czyli cudzysłowów).

image host

Historię tego pomnika można przeczytać w artykule Mariji Kodrianu na serwerze nomen omen comunist.md.
Oprócz postsowieckiego pitu-pitu typu wyzysk „ludu pracującego” przez obszarników podczas lat rumuńskiej niewoli 1919-40 czy wyzwolicielki narodów Armii Czerwonej, można poznać źródło powstania pomnika. Po zajęciu okolic Ciniseuti w 1944 roku:

… pewnego dnia ludzie zebrali się przy wiejskiej studni na wiecu. Sekretarz oddziału Partii Jefim Boyarinov ogłosił inicjatywę organizacji Komsomołu, kierowanej przez ówczesnego Sekretarza Paraschiva Kudrina. Młodzież zaproponowała, że ​​ogłosi zbiórkę funduszy na budowę kolumny czołgów. Pierwszy inicjatywę poparł miejscowy kowal Ion Visitiu. Przyczynił się do budowy „ciniseutiańskich” czołgów kwotą 5000 rubli. Inni mieszkańcy wioski poszli w jego ślady. Razem zebrali ponad sto tysięcy rubli. Następnie przygotowali odezwę do wszystkich ludzi pracy wyzwolonej części Mołdawii. (…) List został podpisany przez 850 mieszkańców. Inicjatywa mieszkańców wsi Ciniseuti została podjęta w miastach i wsiach wyzwolonych od nazistów. (…) 31 grudnia 1944 wyniki tego patriotycznego ruchu zostały podsumowane: robotnicy republiki zebrali ze swoich osobistych oszczędności i wnieśli na fundusz Armii Czerwonej na budowę kolumny czołgów 20.463.000 rubli, 64.000 ton zboża, 411 sztuk bydła.

Kolumnę czołgów z napisem „Od robotników Mołdawii” prowadził kapitan gwardii (późniejszy generał) Władimir Aleksandrowicz Boczkowski (Владимир Александрович Бочковский) urodzony w mołdawskim Tyraspolu, Bohater Związku Radzieckiego. Dowodzony przez niego 2. batalion należał do 1. Gwardyjskiej Brygady Pancernej walczącej na Ukrainie, w Polsce (Nowe Miasto, Aleksandrów, Łódź, Poznań, Frankfurt nad Odrą, Białogard, Gdynia) i w Niemczech (wzgórza Seelow, Berlin).

W 1977 roku komsomolcy zaapelowali na łamach gazety okręgowej „Latarnia Dniestru” do mieszkańców powiatu Rezin o zbiórkę funduszy na pomnik ku pamięci tych, którzy oddali swoje życie za wolność i niepodległość Ojczyzny. Kompleks Pamięci otwarto 9 maja 1983 roku w obecności pięciu Bohaterów Związku Radzieckiego, w tym generała Boczkowskiego.

W lipcu 2012 roku rządząca wówczas w Mołdawii prawicowa Partia Liberalno-Demokratyczna, próbowała „wyzwolić” przestrzeń publiczną ze „złogów” sowieckiej przeszłości, między innymi chciano zdemontować pomnik w Cinișeuți. Po protestach społecznych odstąpiono od tego pomysłu, a w 2016 roku pożegnano też prawicowe rządy…

W centrum memoriału czołg z napisem „Od robotników Mołdawii” ustawiono na postumencie (w formie symbolicznej dłoni) umieszczonym na kopcu górującym nad drogą. Do czołgu prowadzi aleja z tablicami zawierającymi nazwiska 152 mieszkańców Cinișeuți poległych w czasie wojny. W bok odchodzą schody z tablicami objaśniającymi czyny chwalebne „mołdawskiej kolumny” czołgów.

image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host image host

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s