Rozstrzelanie zamku w Malborku 01.02.1945 r.

Nie czytałem historii zdobycia zamku przez Sowietów w 1945 roku, nie wiem czy jest opisane kto z rosyjskich bojców rozwalił zamek w Malborku.

Dla wsparcia natarcia 372. DStrz z 108. KStrz 01.02.1945 roku wprowadzono cztery haubice 203 mm B-4 z 2. baterii 1. dywizjonu 21. Gwardyjskiej Leningradzkiej Brygady Haubic Wielkiej Mocy Rezerwy Naczelnego Dowództwa (21 гв. габр БМ РГК) pod dowództwem majora gwardii Grigorija Andriejewicza Skripka (гв. майор Григорий Андреевич Скрипка). Ogień, który otwarto o godzinie 10, trwał 2 godziny i 10 minut. Działa strzelały na wprost z odległości 200-300 metrów. Wystrzelono 186 granatów typu G-620.
Jak napisano we wnioskach raportu było to niebywałe zdarzenie w historii artylerii. Faktycznie tylko Rosjanie mogli wpaść  na to, by haubicami dużego kalibru, przeznaczonymi do prowadzenia ognia pośredniego z kilkunastu kilometrów, strzelać na wprost z kilkuset metrów. Mogło mieć to miejsce, tylko przy miażdżącej przewadze i braku środków do przeciwdziałania przez przeciwnika. W kronikach z końca wojny widziałem strzelające na wprost haubice na gąsienicach, we Wrocławiu lub w Berlinie.

W tym „wielkopomnym dziele” brały też udział dwie haubice 152 mm należące do 96. Brygady Ciężkich Haubic (96 тгабр). Brygada wystrzeliła tego dnia 256 sztuk granatów, nie wiadomo ile zużyły te dwa działa do ognia na wprost. Brygada ta wystrzeliła też 56 pociski na zamek następnego dnia, pewnie już z bardziej oddalonych stanowisk.

Dzielni artylerzyści zburzyli mur w kilku miejscach, 2 baszty, wieżę i południowo-wschodnią ścianę kościele NMP na zamku Wysokim (pewnie razem z ośmiometrową figurą Matki Boskiej), rozbili ścianę w centralnej części zamku oraz uszkodzili kościół parafialny.

Oczywiście w doprowadzeniu do ruiny zamku przyczyniło się więcej oddziałów, ale artylerzyści majora gwardii Skripki mieli w tym poczesny wkład.

21. GwBHaub WM RND i 96. BCHaub należały do 23. Krasnoselskiej Dywizji Artylerii Przełamania Rezerwy Naczelnego Dowództwa (23 адп РГК) z 2. Armii Uderzeniowej 2. Frontu Białoruskiego.

Relacja o akcji majora gwardii Skripka
image host image host image host image host
image host

Fragment dziennika 23. ADP z 1 i 2 lutego 1945 roku
image host

Charakterystyka obrony niemieckiej w Malborku
image host image host

Dokumenty pochodzą z zasobów archiwum rosyjskiego Ministerstwa Obrony, z serwera Pamięć Narodu 1941-45

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s