Niemiecki schron z kopułą 407P9 cz.1 (1945)

Na jednym z rosyjskich blogów w poście dotyczącym walk na przedpolach Moskwy w 1941 roku znalazłem zdjęcie, które nie pasuje do tematu.

image host

Zdjęcie przedstawia grupę siedmiu sowieckich żołnierzy, ten na pierwszym planie ma na plecach pistolet maszynowy PPS-43, wprowadzony na uzbrojenie na przełomie 1942/43. Ubrani są w sorty zimowe. Nie widać śniegu. Nie może być to rok 1941, wg mnie to późna jesień 1944 lub wczesna wiosna 1945 roku. Żołnierze stoją koło wysadzonego schronu, widać odstrzeloną kopułę pancerną. To niemiecka 3 strzelnicowa kopuła, prawdopodobnie typu 407P9, więc schron jest niemiecki. Na zdjęciu widać krawędź do której kopuła była zalana betonem, z tyłu wejście. Schron znajdował się na krawędzi jakiegoś wzgórza, niżej rozciąga się równina, pod schronem widać pas przeszkód przeciwpiechotnich oraz rząd stalowych kozłów przeciwpancernych. Wydaje się, że bojcy patrzą na drugi schron widoczny w drugim planie na środku zdjęcia.
Schron znajdował się prawdopodobnie na Pozycji Granicznej po aktualnej rosyjskiej stronie granicy, czyli w ówczesnych Prusach Wschodnich.
To jest druga wersja tego postu, w pierwszej błędnie identyfikowałem kopułę jako 20P7  😦 Kolega forttravel mnie naprostował, a jednocześnie dosłał zdjęcie tego schronu zrobione od strony zapory ppanc.

image host

W Polsce kopułę 407P9 można zobaczyć w dwóch zachowanych schronach w Raczkach, w wysadzonym schronie na północ od Filipowa (Jerzy Sadowski w artykule w Militariach 2/97 określa ją jako 60P8) oraz wysadzonym schronie na południe od Filipowa (fragment tej kopuły wyciągnięty z Rospudy można zobaczyć w skansenie w Bakałarzewie) – zdjęcia tych kopuł można zobaczyć na mojej stronie Architectura Militaris.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s