Cesarsko – królewskie ciekawostki (1914)

Na jednym z rosyjskich blogów przedstawiających kolekcje historycznych zdjęć można znaleźć zdjęcia z publikacji Armee Austro-Hongroise 1914. Trzy z nich przedstawiam poniżej.

image host
Oddział artylerii fortecznej. W drugim planie kaponiera „kocie uszy”, być może zdjęcie wykonano w Krakowie. Zwraca uwagę przestarzałe uzbrojenie jak na 1914 rok: gwintowane, odprzodowe armaty, prawdopodobnie 4-pfundige Feldkanone M1863 (drewniane łoże, nie widać zamka klinowego) oraz karabiny z bagnetem tulejowym Wänzl M1866 (za czym przemawiałby widoczny z prawej strony zamka kurek) lub mniej prawdopodobny, nowszy Früwirth M1872. Sorty mundurowe artylerii w wersji sprzed 1904 roku: brązowa kurtka, niebieskie spodnie z czerwonym lampasem, niebieska czapka, czerwone wypustki i sznur-akselbant. Buty wysokie.

image host
Bateria artylerii górskiej. W drugim planie widać rzadko spotykany widok koszar obronnych z charakterystycznym ryzalitem – kaponierą w Bośni lub w Hercegowinie, na tle baraków koszarowych z prawej i stajni z lewej. Bateria składa się z 4 dział 7 cm Gebirgskanone M.75 (zamek klinowy, metalowe, nitowane łoże), na czas transportu rozkładanych na dwie części plus amunicja (widać 13 jucznych koni i 4 pod wierzch). W drugim planie następna bateria w położeniu marszowym.

image host
Warsztaty rusznikarskie. Oprócz łoża super przestarzałego moździerza brązowego, młotków i innych narzędzi można w rękach rusznikarzy zobaczyć jakąś wersję rewolweru Gasser M1870 oraz karabin Werdl M1873 lub Werdl M1873/77 z bagnetem M1873/77. Oczywiście czarno-prochowa broń w 1914 roku była przestarzała, choć używana na początku 1wś.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s