Komory minowe na mostach autostradowych na Odrze koło Kołbaskowa

W zachodnich przyczółkach (filarach?) mostów autostradowych przez Odrę Wschodnią (53.33412N, 14.52885E) i Odrę Zachodnią (53.33996N, 14.49643E) na aktualnej A6 między Kluczewkiem a Kołbaskowem, Niemcy mieli utworzone wielkie betonowe studnie minowe. Według rysunku wschodni obiekt składał się z 7 pomieszczeń o wymiarach 2,5x5m i wysokości 15m. Na górze środkowej komory był otwór obserwacyjny zakrywany okiennicą. Front w tym miejscu stał ok miesiąca w marcu i kwietniu 1945 roku, Niemcy używali te obiekty jako schron, w każdej komorze kwaterowało 50 żołnierzy. Czy obiekty istnieją i po powojennej odbudowie i kolejnych przebudowach stały się podstawą aktualnie istniejących obiektów mostowych trudno powiedzieć, najłatwiejszy dostęp do nich byłby chyba z łódki, na autostradzie się trudno zatrzymać…

image host
image host
image host
image host

Dokumenty pochodzą z zasobów archiwum rosyjskiego Ministerstwa Obrony, z serwera Pamięć Narodu 1941-45

2 myśli na temat “Komory minowe na mostach autostradowych na Odrze koło Kołbaskowa

  1. Z informacji, które uzyskałem – to schrony istnieją do dziś.
    Podobno w książce: „Bitwa o Szczecin. Dzień po dniu” Michała Rembasa i ppłk Ciechanowskiego zamieszczono zdjęcia z ich wnętrza oraz zdjęcia z budowy. Nie mam tej książki.

    Polubienie

    1. Potwierdzam, na stronach 46-49 jest opis zajęcia przyczółków przez Rosjan, jedno zdjęcie z budowy i trzy zdjęcia wschodniego schronu z zewnątrz i wewnątrz. Obiekt jest zamknięty, bo autorów wpuszczał przedstawiciel GDDKiA. Wg opisu przyczółek-schron był odporny na bezpośredni ogień haubic 122 mm, a Niemcy poddali się po podduszeniu ich dymem z wrzuconych do środka tlących się kurtek – waciaków.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s