Austro-Węgierska Pozycja Środkowej Wisły

Pozycja zbudowana w 1916 roku, właściwie nie istniejąca w necie. Jedynym znanym mi źródłem jest artykuł Przemysław Boguszewski – C. i k. Pozycja Środkowej Wisły [w:] Odkrywca nr 7 (2006), dostępny w sieci.
Licząca prawie 180 km linia miała służyć do ochrony żeglugi po Wiśle. Wybudowana na zachodnim brzegu Wisły, z powodu znajdowania się na głębokim zapleczu frontu, miała charakter fortyfikacji polowej, składającej się z wielokilometrowych odcinków okopów wzmocnionych przeszkodami przeciwpiechotnimi, a w 12 ważniejszych miejscach (mosty lub przeprawy) rozwinięta w ośrodki oporu, wzmocnione schronami żelbetowymi lub ziemiankami.
Jednym z takich punktów oporu był Nasiłów Kolonia (51.35430N, 21.97674E), składający się z czterech schronów żelbetonowych. W swoim artykule P. Boguszewski opisuje ich słaby stan zachowania w latach 1999 – 2000. Wszystkie były wysadzone, a jeden doszczętnie zniszczony przy eksploatacji żwirowni.
Nieoczekiwanie wiedzę o tej zapomnianej pozycji rozszerzają sowieccy saperzy z 35. Brygady Inżynieryjno-Saperskiej, którzy dokonali inwentaryzacji schronów tego punktu w sierpniu 1944 roku i prawdopodobnie je wysadzili.  Dokument dostępny jest w paru teczkach, przedstawiam dwie wersje. Najciekawszy jest schron siedmio-strzelnicowy, to prawdopodobnie zniszczony schron z żwirowni.

image host

image host
image host

image host
image host

image host

Dokumenty pochodzą z zasobów archiwum rosyjskiego Ministerstwa Obrony, z serwera Pamięć Narodu 1941-45

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s